مقاله

اشتباهات رایج در دکوراسیون خانه

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
اشتباهات رایج در دکوراسیون خانه دامنه ی گسترده ای دارد مثلاً از خرید وسایل اشتباه گرفته تا طرز قرار گرفتن آن‌ها که شاید هیچ کس متوجه آن نشود اما پس از گذشت چند ماه و بیشتر شدن اشتباهات، منزلتان دیگر برای شما خوش‌آیند نیست.
 

استفاده نکردن از رنگ در طراحی دکوراسیون

استفاده نکردن از رنگ در دکوراسیون داخلی

همه ی ما می‌دانیم که استفاده از یک رنگ و رنگ های شبیه به هم سادگی و در نتیجه زیبایی را به همراه دارد اما باید در نظر داشته باشید که استفاده از این اصل شاید برای یک جز از خانه زیبا باشد اما اگر بخواهید در همه ی قسمت های دکوراسیون منزلتان از یک رنگ استفاده کنید، فضا یکنواخت شده و کسل‌کننده خواهد بود. پذیرایی، اتاق خواب، آشپزخانه، همه و همه نیاز به وجود اصل هماهنگی و هارمونی دارد اما برای رعایت آن دانستن اصول ترکیب رنگ و استفاده از طرح های هماهنگ و نه لزوما هم‌شکل الزامیست. از اضافه کردن رنگ های متضاد نترسید. یک تابلو با رنگ های زنده، یک فرش خوش آب و رنگ، یک دیوار رنگی که با مبلمانتان تضاد دارد میتواند به منزلتان روحی تازه ببخشد.
 


تاثیر نور بد در طراحی منزل

تاثیر نور بد در طراحی منزل

به طور کلی روشنایی نامتناسب ، دکوراسیون بد را به همراه دارد!
اگر شما خانه ی خود را به بهترین شکل طراحی و چیده باشید نور بد میتواند همه چیز را خراب کند! همین طور نور مناسب می‌تواند به یک خانه بسیار معمولی زیبایی ویژه ای ببخشد! به همین دلیل است که حساس ترین قسمت طراحی داخلی برای دیزاینرها نورپردازی است. نور با توجه به هدف و کاربرد فضا به سه نوع تقسیم می‌شود: روشنایی کار، نور محیط و روشنایی عمومی. مثلاً بر روی جزیره آشپزخانه نور بیش تری احتیاج است تا پذیرایی با نور عمومی! نور بیش از نیاز فضا نیز در شب مناسب نخواهد بود پس لوستر و چراغ‌های سقفی‌تان را با توجه به متراژ فضا انتخاب کنید. رنگ و اندازه لامپ ها نیز مهم و تعیین کننده است! نور خیلی زرد و یا خیلی سفید روی رنگ دکور شما تاثیر منفی می‌گذارد!
 

عدم تعادل در طراحی دکوراسیون

عدم تعادل در طراحی دکوراسیون داخلی

بله! تعادل در چیدمان منزل نیز بحث بسیار مهمی است! اصل تعادل در طراحی دکوراسیون به تناسبات وسایل با یکدیگر و اندازه فضا، ارتفاع وسایل و نحوه‌ی چیدمان بستگی دارد. مبلمان نقش مهمی در ایجاد تعادل در خانه دارد. مبلمان بزرگ در خانه های کوچک متداول ترین اشتباه در خانه های ایرانی‌ست! خانه های کوچک مبلمان کوچک و جمع و جور احتیاج دارند. تلویزیون های بسیار بزرگ در منازل کوچک از دیگر اشتباهات رایج در دکوراسیون خانه است. اصل مقیاس در خانه های بزرگ نیز برقرار است یک تخت کوچک در گوشه ای از اتاق بزرگ از لحاظ بصری منطقی نیست! بهتر است همه ی وسایل خانه متناسب با هر فضا باشد، از لوستر گرفته تا ساعت دیواری! چیدمان اسباب و اثاثیه نیز در هر بخش باید هم تراکم باشد مثلاً یک گوشه از خانه پر و گوشه ای دیگر خالی نباشد.
 


نبود گیاهان آپارتمانی در طراحی آپارتمان

نبود گیاهان آپارتمانی در طراحی آپارتمان

زندگی مدرن در ایران موجب شده تا ما گیاهان را فراموش کنیم و مانند قبل از حضور گلدان در خانه‌مان بهره نبریم. اگر حساسیت خاصی به گیاهان ندارید فراموش نکنید که حضور حتی یک گیاه کنار پنجره اتاقتان میتواند دکوراسیون خانه‌ی شما را متحول کند.
 


طرح و چاپ های بیش از اندازه در دکوراسیون اتاق ها و پذیرایی

طرح و چاپ های بیش از اندازه در دکوراسیون اتاق ها و پذیرایی

درست است که الگو و طرح ها تا حد زیادی برای هر خانه ای لازم است اما اینکه طرح ها به هم می‌آیند یا نه این موضوع را حساس میکند.
استفاده از یک الگوی کلاسیک با یک طرح انتزاعی مدرن با رنگ های غیر مرتبط می‌تواند همه چیز را به هم بریزد.
طرح های شلوغ برای خانه های کوچک مناسب نیست بهتر است از یک یا دو طرح ساده برای پارچه ها استفاده کنید.
 

استفاده از پرده های کلفت و سنگین در دکوراسیون خانه


پرده های کلفت و سنگین در زیبایی دکوراسیون تاثیر دارد

همان طور که درباره تعادل و تاثیر مبلمان گفتیم پرده نیز باید متناسب با فضا طراحی شود. اما بحث نور و دید هم در رابطه با پرده ها مطرح می‌شود. اکثر خانه های ایرانی از چندین پرده‌ی کلفت روی هم استفاده میکنند که این موضوع علاوه بر اینکه خانه های کوچک را کوچک تر نشان میدهد و تعادل و تناسبات فضایی را از بین می‌برد، ورود نور به فضا، این اصل مهم در معماری و طراحی داخلی، را مختل میکند. پرده های خانه‌ی تان را طوری انتخاب کنید که به طور کامل مانع ورود نور نشود، در طول روز بتوانید آن را کنار زده، از نور خورشید کمال استفاده را بکنید و در شب مانع دید از بیرون شود.

 

استفاده از کاغذ دیواری اشتباه در دکور منزل

استفاده از کاغذ دیواری اشتباه در دکور منزل

در مقاله طراحی داخلی ساختمان مسکونی به چگونگی کیفیت بخشی به فضاهای کوچک و اهمیت رنگ های روشن پرداختیم. از دیگر اشتباهات رایج در دکوراسیون خانه استفاده از کاغذ دیواری های تیره برای همه ی دیوارهاست. اگر شما طرح خاص ولی شلوغ یا تیره ای را بسیار دوست دارید استفاده از آن برای یک دیوار کافیست. به این نکته هم توجه کنید که کاغذ دیواری با طرح راه راه عمودی نیز فضای شما را کوچک و با راه راه های افقی نیز سقف خانه شما را کوتاه تر نشان میدهد!


جدیدترین مقالات