دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی ساختمان

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
طراحی داخلی ساختمان اغلب با دکوراسیون داخلی اشتباه گرفته می شود. در حالی که طراحی داخلی ساختمان به طراحی کلی فضای داخلی محل زندگی انسان گفته میشود ولی طراحی دکوراسیون اضافه کردن و چیدمان مبلمان و اثاثیه را شامل میشود. طراحی داخلی در واقع یک علم است که توسط عناصر و اصول خود بنا شده است و چندان ساده نیست در اینجا به هفت مورد از عناصر و اصول طراحی داخلی ساختمان می پردازیم
۱. فضا
فضا یکی از مهمترین عناصر طراحی داخلی است فضا به عنوان پایه و اساس طراحی کل پلان شناخته می شود. از این‌رو طراح باید به فضای موجود ابعاد و قابلیت‌های آن آگاه باشد. فضا انواع مختلفی دارد فضای دو بعدی که شامل طول عرض است، فضای سه بعدی که شامل ارتفاع نیز می شود کف مثالی برای فضای دو بعدی است فضای اتاق نیز فضای سه بعدی شناخته می شود. در طراحی داخلی ساختمان فضایی که با مبلمان و کلاً دکور پر شود فضای مثبت و فضای خالی یک فضای منفی است. دیزاینر داخلی می تواند میان فضای مثبت و منفی تعادل ایجاد کند.
۲.خط
خطوط به فرم ها و اشکال هویت می دهند و مسئول تولید هارمونی، کنتراست و هماهنگی در هر فضا هستند. آنها شکل را تعریف می‌کنند و چشم را در فضا راهنمایی میکنند. خطوط می‌توانند عمودی، افقی و زاویه‌دار باشند. خطوط افقی احساس امنیت به فضا می دهند، خطوط عمودی مظهر آزادی و گسترش اند و خطوط زاویه دار جنبش را در فضا تداعی می‌کنند.
۳.فرم
فرم ها اشکال سه‌بعدی هستند که با کمک عناصر دیگر مانند بافت، الگو و رنگ هویت پیدا میکنند. یک فرم خوب فرمی است که به فضا هارمونی و تعادل را اضافه می‌کند. دو نوع فرم رایج در طراحی فرم‌های هندسی (که انسان آنها را درست می کند) و فرمهای طبیعی (ارگانیک) هستند. 

طراحی داخلی ساختمان


۴. نور
نور از فاش تربت عناصر طراحی داخلی ساختمان است. نور چه طبیعی باشد چه مصنوعی بدون آن عناصر دیگر یعنی رنگ بافت و الگو ها هیچ اهمیتی ندارند. فضای بدون نور مانند انسان بدون جان است نور است که به خط ها، اشکال و رنگ ها را جان میدهد. در معماری باید با استفاده هوشمندانه از در و پنجره ها نور طبیعی را به فضا آورد اما نور مصنوعی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است به طور کلی نور مصنوعی به صورت گسترده و نقطه ای به فضا و اجسام تابیده میشود. که حضور آن وضوح، تاکید و اهمیت اجسام و فضاها را تعیین میکند.
۵. رنگ
رنگ‌ها نیازی به معرفی ندارند. آن‌ها یک ارتباط استتیکی بین چشم و اجسام ایجاد میکنند. رنگها باید براساس روانشناسی و ذهنیت افراد انتخاب شوند. به عنوان مثال، قرمز انتخاب عالی برای طراحی دکوراسیون داخلی ناهار خوری است زیرا سبب افزایش اشتهامی شود و سبز رنگ مناسب برای طراحی داخلی اتاق خواب است زیرا رنگ سبز همواره به عنوان رنگ آرامش و سلامت در روانشناسی معماری یاد شده است. طراح داخلی باید با توجه به ویژگی‌های هر رنگ تیرگی و روشنی، غلظت و شدت وزن فضا را متعادل و ترکیبات درست و علمی به کار برد.
۶. بافت
بافت عموما با سطح سرو‌کار دارد و تعیین میکند یک سطح معمولی چگونه به نظر برسد و چه حسی را به انسان انتقال بدهد. هر چیزی با پوشش پارچه مانند بالش، تختخواب و یا هر چیز دیگر نظیر پرده، رنگ دیوار و کاغذ دیواری دارای یک بافت است. وجود بافت های غالب هماهنگی و هارمونی ایجاد میکند ولی وجود بافت‌های متضاد از یکنواختی جلوگیری میکند.
۷. پترن
الگوها هنر و سلیقه را به طراحی داخلی اضافه می کنند. الگوها می‌توانند به هر شکل و عمدتا شامل طرح های جذاب و تکرار شونده باشند.
شرکت اتیه طراحان

طراحی داخلی ساختمانبا اتیه دکور

برای طراحی داخلی ساختمان خود به بهترین اید ها بهترین مشاوره و یک تیم اجرایی احتیاج دارید برای مشاوره با تیم با تجربه اتیه دکور (اتیه طراحان ایرانیان) با اتیه دکور ایرانیان تماس بگیرید

طراحی زیبا

خلاقانه ترین ایده ها

بهترین مواد مصرفی در نما

مناسب ترین هزینه ها

بهترین کیفیت

در زمان مناسب

تماس با ما

برای مشاوره با اتیه طراحان ایرانیان با شماره زیر تماس حاصل بفرمایید
021-22862046

مطالب مرتبط